İnşaat çalışmaları sırasında duyulan beton yapıların delme işlemleri beton delme makineleri ile yürütülmektedir. İhtiyaca göre küçük veya büyük delikler açılması amacıyla beton deliciler kullanılmaktadır. Bazen de düz, yuvarlak, kare, dikdörtgen, altıgen veya silindirik delikler açılması gerekebilmektedir. Beton delme işinde delinecek olan yapının özelliğine, delme işleminin şekline ve ihtiyaca göre kullanılacak olan makinenin ve özellikleri de farklılık göstermektedir.

Beton Delme

Delinecek olan betonun kalınlığına, yapısına, özelliğine ve tazeliğine göre makine belirlenmektedir. Çok derin ve kalın olmayan beton delme işlemleri için derzler yeterli olabilirken, derinliği ve kalınlığı fazla olan betonarme yapılardaki beton delme işlemleri için derzler yeterli gelmemektedir. Bu tür kalın yapıların delme işlemleri için karot delme makineleri kullanılmaktadır. Ayrıca derzlerle düz olan delme işlemleri yapılırken, karot delme makineleri ile daha çok yuvarlak ve silindir şeklindeki delme işlemleri yapılmaktadır.

Duvar Delme

Beton delme işlemleri tesisat döşemelerinde boru geçecek yerlerin delinmesi için yapılacağı gibi; kapı ve pencere açma işlemlerinde olduğu gibi daha büyük deliklerin açılması için de uygulanabilmektedir. Beton delme uygulamaları betonların kesilmesinin çok zor olduğu ya da beton kesme işlemlerinin gerçekleştirilemeyeceği durumlarda yapılmaktadır. Derz makineleri ile yapılan ve karot makineleri ile yapılan olmak üzere beton delme işlemleri iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Betonun kalınlık ve sağlamlığından kaynaklanan farklardan dolayı kullanılacak olan makineler ve işçilik de farklılık göstermektedir.