Duvar Delme

Tamiri ve bakımı yapılan inşaatların, hatalı yapıların, yenileme yapılmak isteyen inşaatların, genişletilmek istenen yapıların kapı ve pencerelerini açmak için yapılan işleme duvar delme işlemi adı verilmektedir. Yapılı olan duvarlarda kapı veya pencere açmak için duyulan ihtiyaçtan dolayı duvar delme işlemleri yapılmaktadır ve bu delme işlemleri derzler ya da karotlarla yapılmaktadır. Delme makinesi kadar bu işi yapacak operatör de bu hususda etken rol oynamaktadır.

Duvar Delme İşlemi

Betonarme yapılarda duvarlarda kapı veya pencere oluşturmak için denenecek olan kaba yöntemler telafi imkânsız yıkımlara neden olacağı için delme işleminin doğru makine, doğru yöntem ve hassas bir biçimde yapılması gerekmektedir. Duvar delme basit bir işlemmiş gibi görünse de yapılacak bir yanlışla bütün bir inşaatın yok olmasına neden olunabilmektedir. Bu sebeple de duvar delme işlemleri için yalnızca derzler ve karot makineleri uygun bulunmaktadır.

Duvar Kesme İşlemi

İnşat duvarında yapılacak olan duvar delme işleminin usta bir operatör tarafından inşaatın temel yapı taşlarına zarar vermeden, doğru ölçümler ve tespitlerle planlı bir biçimde delinmesi gerekir. Duvar delme işlemi için öncelikle yapının derinlik ve ölçüleri bilinmelidir. Daha sonra bu özelliklere uyan makine belirlenerek plan doğrultusunda delme işlemine geçilmelidir. Yanlış bir uygulama yapılan duvarın yıkılmasına neden olabileceği gibi inşaatta bulunan diğer yapılara da zarar vererek tüm inşaatta onarılamaz hasarlara yol açabilir. Bu sebeple özenli bir çalışma işle duvar delme işlemi yapılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.