Perde Beton Kesimi

Yan yana olan yapıların, binaların, duvarların, merdivenlerin vs. benzer duyarlı yapıların kırımı sırasında uygulanan teknik perde beton kesimi tekniğidir ve bu teknik uygulanırken kaya kırma sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle şehirlerdeki bina yıkım çalışmalarında bu iş büyük bir özen ve duyarlılık gerektirmektedir. Birbiri ile yan yana olan yapıların yıkılması esnasında kullanılır ve beton duvarların kesilip diğer yapıdan ayrılması sağlanmaktadır.

Perde Kesim

Yan yana olan yapılarda büyük iş makinelerinin dar alanlara girmesi ve binanın yıkımı zor olduğundan bitişik yapıların hasar görmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple de yıkımın hasarsız gerçekleştirilmesi için perde beton kesimi uygulanmaktadır. Yıkılacak olan yapıya yakın olan diğer yapılar yıkım çalışması sırasında zarar görebilmekte, bu nedenle de yıkım çalışmaları özenle yürütülen ve teferruatlı işlemler olmaktadırlar. Yıkım çalışmaları sırasında ilk olarak karot kesme ile yıkılacak yapıları zayıflatma yapılmaktadır.   Daha sonra kesme makineleri ile perde beton kesimi gerçekleştirilmekte ve yıkılacak binanın yapıları bloklar halinde ayrılarak kesim işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Beton Kesimi

Yanlış dökülen bir betonun perde kesimleri için de yapılabilen perde beton kesimi, ayrıca donatsız dökülmüş olan perde duvarlarında da kesim için uygulanabilmekte ve yalnızca yıkılacak yapılar için değil uygulanan bir teknik değildir.. Kalıplı olarak yapılabilen işlemlerde, kalıplar arasında boşluk oluşturma amacıyla da perde kesimi yapılmaktadır.  Zahmetli olan kalıp dökümleri arasında boşluk oluşturma işlemlerinde betonun dökülmesinden sonra uygun bir biçimde gerekli kesim yapılır ve gerekli boşluklar oluşturulmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.