Karotla Delik Açma

Karot delme işlemleri ile 16 mm-500 mm arasındaki oranlarda beton delme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İstenildiği takdirde 10 m kadar karotla delik açma sağlanabilmekte ve şemalar oluşturularak betonun tam ortasına delikler açılabilmektedir. Kesme işleminin yapılamayacağı durumlarda başvurulan karot yöntemi karot makineleri ile ve bu makineleri kullanan deneyimli bir karotcu ile gerçekleştirilmektedir. Karot mekineleri farklı modellerde tasarlanmaktadır, ayrıca her modelin kullanımı belli bir tecrübe ve ustalık istemektedir.

Karot İle Delik Açma İşlemi

Karot makineleri ile yapılan delme işlemlerinde daha çok karotla delik açma işlemleri tesisat delikleri, küçük ebatlı delikler ve numune alma işlemleri için yapılmaktadır. Numune işlemlerinde, karot delme işlemlerinde öncelikle delme yapılacak olan yapılardan örnek alınarak beton testi yapılmaktadır. Betonun kalitesini ve hasar derecesini belirlemek amacıyla karot makineleriyle alınacak olan bu örnekler daha sonra laboratuar ortamında teste tabi tutulmaktadır.

Düşey ya da yatay olarak yapılan delme işlemlerinde makineler hasarsız ve titreşimsiz çalışmaktadır. Sulu çalışan karot makineleri hem 4m derinliğe kadar işlem yapabilmekte hem de sulu olduklarından geride kalıntı bırakmadan temiz işlemler yapmaktadır. Karotla delik açma işlemleri ayrıca sanayi tipi makinelerin sabitlenmesinde, tesisatlarda, çelik binaların ankrajlarında, numune almada, 3 metre aralığı olan yapıların arasına girilerek delik açmada, mermer ve kaya delme vs. gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan karot makineleri, kullanıcısının elinde daha da çok iş görmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.